Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Petykemano


Petykemano
veterán

Az nvidia tudná a saját streaming szolgáltatását előnyösebbé tenni ha az ARM gyári magokat valamivel kiegészíti?

Arra gondolok, hogy van egy Arm magos telefonom és lehet-e a magokba, vagy az IGP-be valamilyen olyan gyári fícsört beépíteni, ami GFN-val való használat esetén előnyt jelent, más streaming esetén nem?

Mondjuk egy zárt tömörítő eljárás, aminek a kitömörítő része publikus és hardveresen belekerül minden Arm designba. A stream betömörítését így csak az nvidia tudná, mert zárt, a kitömörítés nyitott, kiszedhető, de minden ARM által kínált designban gyárilag benne van a hardveres gyorsítása

Találgatunk, aztán majd úgyis kiderül..

(#2) Male


Male
nagyúr

"Ha pusztán a pénzügyi eredményekből indulunk ki, akkor az ARM alapvetően nem ér többet 10 milliárd dolláros kiadásnál."
Ezt csak így? Értem, hogy vélemény cikk, de egy ilyen kijelentés csak úgy a semmiből elég meredek. :U

(#3) Oliverda válasza Male (#2) üzenetére


Oliverda
félisten

Még a sarki presszóban is magasabb színvonalú eszmefuttatásokat hallani.

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#4) BiP válasza Oliverda (#3) üzenetére


BiP
nagyúr

Mert ott polihisztorok vannak, akik értenek a focihoz, a politikához, az egészségügyhöz, a gyerekneveléshez, az oktatási rendszerhez, stb.. Miért ne a nagyvállalati bizniszhez ne értenének?! :)

(#5) Abu85 válasza Male (#2) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem nagyon szoktak 10 milliárd dollárnál többet adni olyan cégekért, amelyeknek 2 milliárd dollárnál nincs nagyobb bevételük évente. Túl lassú lenne a megtérülés. Az NVIDIA még a Mellanoxért sem adott ennél többet, pedig ők egy ideje több üzemi nyereséget termelnek az ARM-nál.

Az ARM valósnak vélt értéke reálisan visszatermelhetetlen egy felváráslás után. Előbb újra el kellene érni, hogy a divízió üzemi nyereséggel működjön, ami biztos beletelne némi időbe.

(#1) Petykemano: Ezekhez nem kell megvenni az ARM-ot. Olyan dologhoz kellene megvenni, mint például az NVLink implementálása az ARM buszrendszerébe. De kérdés, hogy ez megér-e akkora kiadást, amit most valószínűsítenek, mert 50 milliárd dollár az nagyon sok pénz, és az ARM tényleg mínuszban dolgozik jelenleg üzemi nyereség szintjén, miközben a bevétel rendkívül alacsony, tehát rövidtávú áttörési lehetőség sincs.
Ha lenne valami kiugrási lehetőség, akkor a SoftBank nem keresne vevőt, de egyelőre az ár nagyon elrettentő. Az ARM-ot alapvetően a potenciális jövő és az IP-k árazzák fel, de azokkal kevesen tudnának mit kezdeni, és amíg lehetne belőlük alkotni, addig egy komoly kiadás után vinni kell a nem túl gazdaságos üzleti modellt.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#6) b.


b.
félisten

ez nagyon gáz cikk volt, kár érte. Tipikus mindenhez is értek dolog, színvonalon aluli még véleménynek is.
Remélem innen nem lesz lejjebb...

De hogy hozzászoljak. Szerintem : Igen megérheti egy cégnek ha megfelelően hozzányúl és saját komplett rendszert fejleszt ARM alapon a saját terveihez igazítva és nem csak a licenszelésből remél pénzt, mint a Softbank. Egyértelműen Nvidia célja ez...

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#7) Samott


Samott
addikt

ARM-nal nem opcio a licenszdij emelese? Most mar ovek a piac, el lehet kezdeni aratni, nem?

[ Szerkesztve ]

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#8) Abu85 válasza b. (#6) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nem a cégek céljával van a baj. A kérdés az, hogy mindez megér-e 50 milliárd dollárt úgy, hogy az ARM jelenleg üzemi szinten be tud termelni ~félmilliárd mínuszt egy évben. Ez egy óriási hitel lenne egy aktuális formában pénzégető cégre. 10 milliárd dollárt simán ér csak a jövőkép miatt, de 50-et azért még az NVIDIA is meggondol, mert nagyon belerokkanhatnak. Mi van akkor, ha a terveik nem vállnak be az ARM-mal? A hitel, amit felvettek attól még ott van, és pénzt évente égeti el a friss divízió. A célok tehát egyértelműek, de nagy kérdés, hogy érdemes-e mindezért kockára tenni azt, amit eddig elértek.

(#7) Samott: Túl drága lenne ultramobil szinten. Maga a licenc egyébként elmegy. Az üzemi nyereség alapvetően azért nem jön manapság, mert sokkal több a költekezés a szerverpiac miatt, miközben a szerverpiacról még nem jönnek az eredmények. Ez tipikusan a jövőnek építkezés. Az ARM régóta működik így, hogy tíz évnyi szopást is bevállalnak azért, hogy majd tíz év után nagyon sokáig jó lesz. A nagyon eladósodott SoftBank számára viszont nehezen fér bele.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#9) Eugene Roe válasza b. (#6) üzenetére


Eugene Roe
őstag

Azért a 3. negatív vélemény mellé valami konstruktív is kerülhetett volna, mert az, hogy "ez szar" azért legalább annyira gyenge.

It'll hurt... a lot, but you'll be better - you say?!

(#10) #06658560 válasza Petykemano (#1) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ha az NV venné meg, akkor szerintem valami GPxxx akármennyi alapú/jellegű grafikus részt integrálnának, fejlesztenének tovább. Másik irányba nézve a CPU részét a SoC-nak meg vinnék a maguk igényei felé, Automotive, HPC irányban. Ez nekik megérné, másoknak kevésbé. Pláne a mobiltelefonok/tabletek szegmense járhatna vele rosszul.
De szerintem NV ki lenne zárva a versenyhivatalok részéről. A TSMC esetén is el lehetne gondolkodni, mennyire lenne piactorzító a design TSMC gyártósorhoz igazítása (és itt a Samu is visíthatna pl.)
Akiknek bármennyire megérheti, azok kínai befektetők, állami támogatással. Akkor viszont egy újabb szöszi ciklus esetén lenne szopás mindenkinek a világon.

(#11) Abu85 válasza #06658560 (#10) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A versenyhivatalok nem csak engedélyezhetnek, hanem szabályozhatnak is. Tehát feltételekkel engedhetik is az NV-nek a felvásárlást. De az NV-nek az megint egy döntési helyzet, hogy a jelenlegi üzleti modell megtartása mellett megér-e annyi pénzt.

Igen. A kínai háttér teljesen opció. Ha valakinek, akkor nekik nem gond kiadni 50 milliárd dollárt, és az évi félmilliárd mínuszt is bőven elfogadnák eleinte. Kérdés, hogy a hatóságok sivalkodnának-e. Szerintem igen.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#12) Samott válasza Abu85 (#8) üzenetére


Samott
addikt

Nem ertem, mi az alternativaja ultramobil szinten? Mihez kepest tul draga? Az 1000+ dollaros telefonokhoz merve? Apple arresbe mar nem ferne bele a dragabb licensz?

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#13) Samott válasza Abu85 (#11) üzenetére


Samott
addikt

Kinaban amugy is onjaro lett a ceg helyi feje ha jol emlekszem. :)

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#14) Male válasza Oliverda (#3) üzenetére


Male
nagyúr

Jó, azért Abu legalább az infós részéhez ért a kocsmai színvonallal szemben, de ez így...

Abu85: Tehát egy hasraütött számot írtál pár példa alapján.

(#15) Abu85 válasza Samott (#12) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

A semmi az alternatíva. Ha az ARM emeli a licencdíjakat, akkor nem évente lesznek új rendszerchipek, hanem kétévente. Ez negatívan hatna a telefoneladásokra, ami végül negatívan hatna arra, hogy az ARM mennyi pénzt kap licencelésből. Jelenleg azért annyi a licenc amennyi, mert így maximalizálható a kinyerhető pénz.

(#13) Samott: Az aranyos sztori. :DDD

(#14) Male: Nem. A szám abból származik, hogy az elmúlt években milyen felvásárlások történtek IT szinten, és az érintett cégek mennyi bevételt és nyereséget termeltek, amikor x pénzért megvették őket. Egyetlen cégért sem adtak 10 milliárd dollárnál többet, aminek az éves bevétele két milliárd alatt volt, és közben üzemi veszteséget termelt. Az ARM-ért a SoftBank úgy fizetett, hogy akkor még nyereséget termelt. De láthatóan így sem jött be, mert sok volt a kiadás, és alig látnak belőle pénzt, mennek is a potenciális vevők után.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#16) Reggie0


Reggie0
félisten

Minden ceg annyit er, amennyit adnak erte. Ha 50mrd-ert nem lehet eladni, akkor nem er annyit. Mar csak az a kerdes, hogy a softbank mennyire akarja eladni.

(#17) bunfi


bunfi
őstag

Egyébként olyanról is lehetett olvasni, hogy bizonyos részesedést megtartana magának a SoftBank, valamint az IPO jogát is megtartanák. Ezzel könnyítene a potenciális vásárlók terhein, mert kevesebb lenne a hitel.

De azzal, hogy ilyen gyorsan túl akar rajta adni felvetődik a kérdés, hogy nem jól mérte fel a befektetési portfólióba való illeszkedését a cégnek, vagy a háttérben már sötét felhők gyülekeznek és így próbál szabadulni az esetleges jövőben veszteségektől?

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#18) Samott válasza Abu85 (#15) üzenetére


Samott
addikt

Tenyleg nem tudom, de mekkora resz a licenszdij egy okostelefon araban? Kicsit gugliztam de ilyesmit nem talalok, viszont egy honapja volt hir hogy mar most emelni akarjak a licensz dijat.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#19) Abu85 válasza bunfi (#17) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Nagy az adóssága a SoftBanknak. 100 milliárd dollár fölötti. Azért akarnak annyira gyorsan szabadulni az ARM-tól, mert közben üzemi veszteséget termel a divízió, és nem látják, hogy ezen rövidebb távon lehetne javítani. De az IP értékes, tehát lehet benne pénzt találni.

Valószínűleg azért vetnek be mindenféle alternatívát, hogy valaki bólintson már rá, mert a jelenlegi formájában csak árt nekik az ARM. Igazából a legfőbb probléma, hogy túl drágán vették meg. De nem csak ezt, hanem más cégeket is.

(#18) Samott: Attól függ, hogy milyen licencet rendelsz, mennyit fogsz majd gyártani, stb. Szóval nincs egzakt érték. Egyedül talán az Artisan IP, ami fix, de azt ritkán rendelik azok, akik nagy mennyiségben dolgoznak, mert összességében olcsóbb, ha maguknak tervezik le, mintha ezért az ARM-nak fizetnek.

Elmélkedni lehet az emelésről. Valószínűleg ők is érzik, hogy nem jó a százmilliós mínuszokat termelni negyedévente. De ez nem olyan egyszerű ám, hogy megcsinálják és minden klafa lesz, mert ha sokat emelnek, akkor végeredményben rosszul járnak, mivel a cégek lassítanak a fejlesztési ciklusokon, amivel visszaesik a teljes piac eladása. Tehát van egy optimális tartomány, ami se nem olcsó, se nem drága. Pont az a szint, amivel maximalizálják maguknak a bevételt.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#20) Samott válasza bunfi (#17) üzenetére


Samott
addikt

Szerintem nem az ARM-la van baj hanem a SoftBankkal... az a ceg egy katasztrofa, konkret vagyonokat buknak elcseszett befektetesekkel. WeWork, Uber es meg kismillio startup amit a VisionFund-bol penzeltek. Mind csak viszi a penzt.

(There is always a last time for everything.) Overhead, without any fuss, the stars were going out.

(#21) #06658560 válasza Reggie0 (#16) üzenetére


#06658560
törölt tag

Ez olyan szempontból érdekes sokszor, hogy vannak cégek, amelyeket a kp állománynál kevesebbért adnak el, vagy ingó és ingatlan vagyonuk értéke több a vételárnál.

(#22) b. válasza Eugene Roe (#9) üzenetére


b.
félisten

Ott a véleményem miért szar. Mert a nem látja át. Softbankból kiindulni & és egyszerű matematikává leavanzsálni valamit nem lehet mert ovódás szint. Gondolom egy ilyen értékű és nagyságú vállalatnál, mint nvidia egy 50 milliárd dolláros beruházást komoly elemzések, akár külsős cégek által megvizsgáltatva előznek meg, Az iparág egyik legnagyobb beruházása lenne ha megvalósulna. Nem Abu a PH ról nyitja fel bárki szemét. Tehát igen a cikk értelmetlen , még ha csak vélemény is mert valószínűleg a vásárló cég tudja csak a terveit az ARM megvételével.

Amit tudunk, hogy pusztán licenszelésből nem éri meg és ha erről szólna az rendben van. De egyértelmű, hogy Nv célja nem a licenszelés, az maximum plusz bevétel, hanem egy komplett ökoszisztéma kiépítése akár az AI, exascale projektek, autóipar, szerverek és desktop vonalon...

Plusz azt sem szabad velfelejteni, hogy Softbank meg mindig nagy részvényes nvidiánál is, akiknek az értéke jelenleg több mint jó. Tehát az az 50 milliárd nem feltétlenül annyi és nem feltétlenül kiadott összeget jelent.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#23) bunfi válasza b. (#22) üzenetére


bunfi
őstag

Feltéve, ha nem valami olyasmi történik, mint amit Kopi írt. Véletlenül a magyar történelmet is színesítette egy ilyen időszak 30 éve... :U Nomeg, ha már a pénzügyi zsenialitásról beszélgetünk Samott linkelt egy érdekes cikket a témakörben. Gondolom ott sem volt sokkal kevesebb komoly elemzés és mégis mi lett a vége. Tehát igen a véleményed értelmetlen és gáz, még ha csak a véleményre válaszoló vélemény is. (ninjaedit rlz. ugye... :((()

[ Szerkesztve ]

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#24) Abu85 válasza b. (#22) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Persze, hogy elemzések előzik meg. Azért nincs igazán fejlemény az ügyben, mert riasztó az ARM ára. Ennyi pénz kiadásával a vevő magát teszi kockára. Tehát úgy kell megvenni az ARM-ot, hogy abból úgy 5 éven belül jó lenne pénzt is termelni, mert a piacokon egy csomó váratlan dolog is történhet, amit nem lehet előre látni. Én pedig nem akarom felnyitni senkinek a szemét, de tény, hogy az ARM jelenleg egy veszteséget termelő divízió, amit a tulajdonosa nagyjából 50 milliárd dollárra áraz, pusztán azért, mert biztató a jövőképe. Persze mondhatja mindenki, hogy kockázat nélkül nincs győzelem, de az iparág egyik legnagyobb potenciális beruházása ilyen formában tényleg egy orosz rulett. Csak egy kérdést kell feltenni. Mi van, ha nem jönnek be a tervek? Akkor lesz egy 50 milliárd dollárért vásárolt pénzkemencéjük? Ettől fél a legtöbb érdeklődő.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#25) bunfi válasza Abu85 (#24) üzenetére


bunfi
őstag

Occam borotvája, ha nem lenne volatile befektetés az ARM, akkor a SoftBank nem adná el, hanem megtartaná és a tőzsdére vinné.

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#26) b. válasza bunfi (#23) üzenetére


b.
félisten

Tehát semmit nem értettél meg abból amit leírtam. Az hogy valami kockázatos nem azt jelenti hogy nem érheti meg.Majd kielemzik ők.
Az Angolok azon paráznak, hogy ne amerikai vállalat kapja meg, Amerika meg azt szeretné hogy igen, de Kína semmiképpen ne.
Nvidia többek között azért bukta az Elcapitant mert nincs komplett ökoszisztémája. Intelnek lesz, AMD nek van.
Ezek nem pár milliós projektek..

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#27) Abu85 válasza b. (#26) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Ősszintén szólva, ha az NVIDIA ilyet akar, akkor licencel magának egy ARMv8.3-5-öt, vagy egy IBM Power9/10-et. Arra terveznek egy processzort, amibe terveznek NVLinket, és voilá... cirka kétszázmillió dolláros kiadás lenne a tervezés (nem nagy pénz, ennyi egy modern proci, ez van), és ugyanazt adnák, amit az Intel és az AMD.

Ha nem akarnak ennyi pénzt költeni, akkor odamehetnek nyalni, mondjuk az Ampere-nek. Magkérik őket, hogy rakjon már a lapkába NVLink vezérlőt. Ez hozzávetőleg 3-5 mm2-rel megnövelheti a végső lapkaterületet, és cserébe beszállnak pár tízmillióval a fejlesztésbe. Lehetőség mint a tenget.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#28) moleculez válasza Petykemano (#1) üzenetére


moleculez
veterán

Piac: tul draga, nem terul meg idoben, n+2 kifogas...
Apple: :DDD

Még nincs kész, de már majdnem elkezdtük!

(#29) bunfi válasza b. (#26) üzenetére


bunfi
őstag

Úgy nehéz megérteni, ha a komment felét később írod hozzá...

Én értem, nem látunk bele mindenbe. De a szakértők sem, és attól, hogy mondjuk az érdekek mentén még létrejön az üzlet, mert mondjuk csoda történik és a szabad világ belátja, milyen következményei lehetnek, ha Kína kezébe adják az ARM-ot, attól még minimum véleményes a helyzet. Ugyanannyira érheti meg az nVidianak (a te véleményed), mint ahogy nem (Abu véleménye).

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#30) b. válasza bunfi (#29) üzenetére


b.
félisten

Nem a véleménnyel van baj hanem a magyarázattal továbbra is. Az hogy a Softbanknak ezzel a modellel jelenleg veszteséges(valójában nem az, csak lassú a megtérülés, de majd otthoni gépről megkeresem a Times cikket) elképzelésünk sincs, hogy egy teljesen más jellegű gyártó és tervező cégnél mit jelen ha hirtelen egy saját CPU architektúrát használhat teljes hozzáféréssel és úgy tervezhet előre 5-10 évre VGA generációkat.Egy chiptervező cég kezében ez egy aranybánya szerintem és gondolom Nvidia szerint is, hisz ezért kockázatnak...
Egyébként pont arról volt szó tegnap a portfólió odalán, hogy mit jelentene fordított helyzetben ARM nak egy Nvidia.

[ Szerkesztve ]

"A számítógépek hasznavehetetlenek. Csak válaszokat tudnak adni." (Pablo Picasso) "Never underrate your Jensen." (kopite7kimi)

(#31) pelgrim_v1 válasza Abu85 (#27) üzenetére


pelgrim_v1
tag

Abu bácsi. A kínai arm ön állòsodásáról nem szeretnél egy cikket össze dobni. Ezer meg egy féle info terjeng és személy szerint engem érdekelne valami valósabb story a dologról, vélemény a következményekről, stb. Azért az it ipar szintjén se kis dolog ha egy ilyen cég egyik divíziója csak úgy ön állòsodik

(#32) Oliverda válasza Abu85 (#15) üzenetére


Oliverda
félisten

"Cambridge-based Arm, which SoftBank paid £24bn for in 2016, posted an operating profit of $125m (£96m) in the final three months of 2019, recovering from an $11m loss in the previous quarter." (forrás)

Kis utánajárással pedig még akár az is kiderülhetett volna, hogy a Softbank előtti időkben, ha szerény mértékben is, de stabilan termelte a profitot az ARM: [link]

Majd jöttek a japánok:

"British chip designer Arm has seen its annual profits almost halve under Japanese ownership following a wave of expansion under the telecoms giant Softbank Group. Cambridge-headquartered Arm reported profits after adjustments of £325m, down from £604m last year as the company increased headcount and R&D investments under its new owners. For the financial year ending in March 2018, Arm said revenues had increased to £1.37bn from £1.27bn last year, up around 8pc.

The results represent the company’s second year under Softbank since it was acquired for £24bn in 2016, joining the rapidly expanding empire controlled by Softbank chief executive Masayoshi Son." (forrás)

Az pedig már szűklátókörűségből és a hozzá nem értés (illetve talán az elfogultság) együtteséből fakadhat, ha nem látod át, hogy mit tudna ezzel kezdeni egy olyan vállalat, ami 27 éve ugyancsak a chiptervezésből termel forgalmat, ráadásul elég jól. A felvásárlás után jöhet a szervezeti racionalizáció, az erőforrások egyesítése, illetve a szinergiák kihasználás, ahogy az lenni szokott.

"Egyetlen cégért sem adtak 10 milliárd dollárnál többet, aminek az éves bevétele két milliárd alatt volt, és közben üzemi veszteséget termelt."

Elég csak kivenni a képletből az amúgy is gyenge lábakon álló "üzemi veszteséget termelt" részt, és máris lesz rá példa: Intel-Altera (16,7 milliárd dollár). Nincs mit.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#33) Abu85 válasza Oliverda (#32) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Most viszont nem termeli. Ez a probléma. És még sokba is kerül. Erről szól a cikk.

Általánosságban van szó az egészről. Az NVIDIA pont olyan érdeklődőként van benne, mint a TSMC és a Foxconn.
Most is mehetne a szervezeti racionalizáció, az erőforrások egyesítése, illetve a szinergiák kihasználás, stb. Egyik cég sem a saját pénze ellensége. Nekem egyébként mindegy, hogy megveszi-e valaki az ARM-ot. Lőjenek ötöt, és kívánom nekik, hogy elkerüljék a golyót, mert szükségük lesz rá akkora adósság mellett, amit majd az ARM felvásárlásával magukra szívnak.

Magyarul te se találtál olyan példát, ahol valaki 10 milliárdnál drágábban vett veszteséget termelő céget. Köszi a megerősítést. :R

(#31) pelgrim_v1: Volt róla szó: [link] - Ennél több nincs benne, illetve ennél többet nem lehet tudni.

(#30) b. : Most is használhatják az ARM architektúráját teljes hozzáféréssel. Azért licenceli ezeket az ARM, hogy tervezzenek rá a partnerek lapkákat. Akár az ISA-t is ki lehet egészíteni, a lehetőségek gyakorlatilag olyanok, mintha te terveznéd az egészet. Szóval ahhoz, hogy az NV teljes platformot kínáljon, nem kell megvenni az ARM-ot. Elég licencelni. Ami tipikus problémája az NV-nek, hogy az ARM a szerverfronton nem indult be annyira, amennyire szerették volna. Linus Torvalds le is írta régen, hogy mi a baj. [link] - na most ezen egy felvásárlással sem biztos, hogy lehet változtatni. De ha valamit el is tudnak indítani, akkor is évtizedes szinten mérhető időbe kerül, mire az x86/AMD64 annyira visszaszorul, hogy ebből valós előny legyen.

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#34) pelgrim_v1 válasza Abu85 (#33) üzenetére


pelgrim_v1
tag

Kár. Mélyebben is megismerkedtem volna a helyzettel.

(#35) Oliverda válasza Abu85 (#33) üzenetére


Oliverda
félisten

Tavaly volt három negyedév amikor veszteséget termelt, azóta viszont profitábilis, a Softbank előtti időkben pedig stabilan az volt. Melyik Forbes contributor bejegyzésből szedted a veszteséges részt? :)

"Az NVIDIA pont olyan érdeklődőként van benne, mint a TSMC és a Foxconn."

Ja, csak a háromból egynek illeszkedik profiljába az utasítás- és mikroarchitektúrák tervezése: az Nvidiának.

"Általánosságban van szó az egészről."

Ettől még nem kellett volna általános hülyeségeket beleírni, de persze úgy égeted magad tovább, ahogy csak jól esik.

[ Szerkesztve ]

"Minden negyedik-ötödik magyar funkcionális analfabéta – derült ki a nemzetközi felmérésekből."

(#36) bunfi válasza Oliverda (#32) üzenetére


bunfi
őstag

Az Altera most kezd majd megtérülni, ha megtérül, mivel nemrég jelentették be a Stratix 10 NX FPGA-kat, amelyek vélhetően az Altera akvizícióval az Intelhez került technológiákon alapulnak. Ez ha jó, számolom 4 év, mire termék lett belőle. Ha kétszer ennyire jó hatékonysággal számolunk, akkor minimum 2 évig semmit nem termel az a 20-30-50 milliárd. Lehet, hogy csak egy mezei hülye vagyok, de én még bíztató üzleti kilátásokkal is meggondoloandónak tartanám a vételt.

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#37) Abu85 válasza Oliverda (#35) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Ami éves szintű üzemi veszteséget eredményezett. Majd megnézzük, hogy milyen lesz a 2020-as év jövőre.

Egy dolgot gondolj át, hogy mi olyat tud az ARM az NVIDIA-nak adni, amit nem tudnának megcsinálni licencszel?

Egyelőre egyik állítást sem cáfoltad meg. Személyeskedni pedig az oviban szoktak. Én se hülyéztem le azokat a véleményeidet nálunk, amik nyilvánvalóan nem jöttek be. Pedig 2014 óta várom, hogy az Intel grafikában lenyomja az AMD-t. Ha majd újra igényt fog tartani a szolgálataidra egy média, akkor szívesen olvasom a véleményed a témában. De ha nem is értek vele egyet, kocsmai szintű stílusban biztosan nem fogok személyeskedni. :R

[ Szerkesztve ]

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#38) paprobert


paprobert
senior tag

Egyetértek a cikkel, nem is értem mi itt a morgás tárgya.

Ilyen pénzügyi mutatókkal, felülről x86, alulról RISC-V által támadott helyzetben nagyon keresni kell az indokokat, hogy miért ilyen magas a cég ára.

Az 50 milliárd dollár egy olyan összeg, ami az Nvidia összes kiadását ~8 évig fedezné. Ebből azért futná házon belüli, Nvidia-barát zárt szervermegoldás kifejlesztésére nagyon rossz feltételekkel is akár, nagyon sokáig.

[ Szerkesztve ]

640 KB mindenre elég. - Steve Jobs

(#39) Male válasza Abu85 (#15) üzenetére


Male
nagyúr

Okés, hááát.... ezt hiába ismételgeted, ettől egy hasraütött érték lesz. (Kb az a szint, mint a múltkor máshol egy cikkben, ahol megállapította a cikkíró, hogy az AMD már megelőzte az Intelt, mert a részvényük árfolyama magasabb... :U )

(#40) Abu85 válasza Male (#39) üzenetére


Abu85
HÁZIGAZDA

Ilyet biztos nem olvashattál. Kizárt, hogy bárki nálunk azt írta, hogy az AMD megelőzte az Intelt, mert a részvényei többet érnek.

Senki sem dől be a hivatalos szóvivőnek, de mindenki hisz egy meg nem nevezett forrásnak.

(#41) csendes


csendes
őstag

Fantázia, emberek meg áttörő (vagyis szép magyar szóval diszruptív) innováció :D. Itt az IoT, a cloud, mindjárt itt az ARM-os Mac, elvileg ARM-re már van Windows is, aztán 10 év múlva jönnek az önvezető autók, azokba is kell majd SoC (vagyis nemcsak CPU, hanem szenzorfeldolgozás is). Ja és egyébként kb. egymilliárd mindenféle mobileszközben használják már most.
Magyarul, most sza gyenge a jövedelmezőség, mert alapvetően rossz a csupán a licenszelésen alapuló üzleti modell. De ha összedobtok nekem 50 milliárd dollárt, megveszem, beindítom az innovációt meg az üzletfejlesztést és 10 év múlva a dupláját kapjátok vissza. Becsszóra :DDD

Ki állította meg az órát? Néha az az érzésem, hogy Magyarországot is Kínában gyártották.

(#42) GhanBuri Ghan válasza b. (#22) üzenetére


GhanBuri Ghan
őstag

Akkor mondhatod, hogy az nVidia jobban ért hozzá, ha megszáradt a tinta az ötvenmilliárdos szerződésen.
A cégemnél láttam pár IT tech cég felvásárlást, ezek kisebb, de nyereséges cégek voltak, ott az éves bevétel ötszöröse körül mozgott a vételár. Szóval de, le lehet egyszerűsíteni egyszerű matematikára.

(#43) Duck663 válasza Abu85 (#37) üzenetére


Duck663
őstag

Abu, jó az eszmefuttatásod, de egy dolgot nem gondoltál végig. Mi van akkor, ha az nV az újabb IP-khez nem ad majd licencszet?! Vegyél meg komplett lapkát ARM akármilyen maggal GF vezérlővel. 3*-os áron, nem kell tervezned semmit sem, csak beépíteni. (Lásd Switch) Mondjuk 2-3 év után, amúgy is eltart kifejleszteni valamit. Közben kiegészítik mindenfélével, amiért később további licencdíjat kell fizetni. Egy ilyen helyzetből még az Apple is inkább visszatérne a x86-hoz. De az egész az nv-t ismerve erre tart a dolog. És máris tudott adni valamit monopóliumot a mobilpiacon. Az hogy a hatóságok majd mit szólnak, az részletkérdés, pénz beszél.

Igen-igen, még mindig Win7-et használok, és ha így haladunk még 2030-ban is így lesz.

(#44) pelgrim_v1


pelgrim_v1
tag

Nekem az jutott eszembe hogy láttunk már giga felvásárlásokat olyan okokból ami törvényellenes. De pont meg érte a cégnek így is. Ment a per 4-6-8 évig kifizette a végén a több milliárd dolláros/euros büntit és hello. Mindezek után is maradt a zsebébe még profit (intel,microsoft,google. Soroljam?)
Lehet hogy meg "reformálná" Az nvidia a piacot pár évig és bár a cégek elkezdenek perelni és alternatívát keresni/csinálni de az nem öt perc. Addig meg muszájból le kell nyelniük.

(#45) GhanBuri Ghan válasza Abu85 (#40) üzenetére


GhanBuri Ghan
őstag

Én is olvastam azt a cikket, csak nem a Prohardver családon :)

(#46) pelgrim_v1


pelgrim_v1
tag

Itt most nem csak az arm ön magában termelt hasznát kell nézni. Ez nem egy start up cég vásárlás és fel futtatás. Konkurencia vissza fogása pár évre, saját termékek fel futtatása, stb

(#47) bunfi válasza pelgrim_v1 (#46) üzenetére


bunfi
őstag

Az biztos nagyon szuper lenne, főleg a fogyasztóknak...

János először lőtt oszt már kérdeznie se kellett

(#48) Cassi


Cassi
senior tag

Ha tényleg 50 milliárdot adnak érte, akkor sajnos az tényleg csak egy dolgot jelenthet: azt, hogy politikai szál van mögötte. Semmi mással nem lehet azt az árat kitermelni. Kipengeti az árat az NV, aztán valahogy kap majd egy gigantikus kormányzati megbízást? Korábban nem nagyon volt ilyen, de a mostani körülmények között talán már ez is lehetséges.

(#49) Egon válasza Eugene Roe (#9) üzenetére


Egon
nagyúr

Rendkívül egyszerű. Ezen az alapon a kutya sem venne pl. olyan részvényt, aminek az éves osztaléka nem érné el a bekerülési érték 20%-át, ami nyilván nonszensz. A cég értékének (azaz a részvényárfolyam növekedésének) a befektetés megtérülésére gyakorolt hatását Abu lazán kihagyta a képletből, ami közgáz első évfolyamon is bukta lenne - de ő lazán közgazdasági elemzésbe bonyolódik... :C
Szokás szerint az van, hogy a reményeit fogalmazta meg (személy szerint fájna neki az ARM felvásárlása és az ezzel járó változások), most legalább nem egy szakmai cikk(nek álcázott valami) keretében, hanem ún, véleménycikkben... :U

"Bonyolult kérdésre egyszerű választ keresni helyénvaló, de ritkán célravezető megoldás" (Wayne Chapman)

(#50) pelgrim_v1


pelgrim_v1
tag

Az a piac ahova az arm bedolgozik több tíz Milliárd dolláros forgalmat bonyolít le évente és nem egy könnyen és gyorsan át állítható dolog. Viszonylag egyed uralkodó rajta az arm ráadasul. És azt is vegyétek figyelembe hogy nem csak venni lehet a céget hanem később akár eladni is ha már nem kell. Ha én pl most nvidia ceo lennék ez járna a fejembe
Tegyük fel megveszem az arm et 40-45 ért ezzel eléggé előnyös helyzetbe kerülök. A megszerzett hatalommal évekig tudom előre tolni a saját termékeim és szolgáltatásaim és ez mellett meg Őrzök valamit az arm jelenlegi dolgaiból hogy eladható maradjon. Mennyi időm van kihasználni a helyzetet még le nem lőnek vagy alternatívat nem találnak? Ez idő alatt mennyi pénzt tudok ki szedni a dologból? Mekkora előnyre tudok szert tenni a konkurensekkel szemben és ez mennyi bevételt jelent nekem hosszú távon? Mikor már nem lesz szükségem az arm re mennyit tart meg az értékéből az egész végén ha el akarom adni ? Szerintem jelenleg az nv-nel nagyon sok ember ezt szamolgatja és ha a végén jó szám jön ki és a hivatalok is hülyék és engedni fogják a felvásárlást akkor rossz világ köszönt be. Itt az nv-nek pont nem az arm által közvetlenül termelt nyereség számít.

[ Szerkesztve ]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.