Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) MSI.Navi


MSI.Navi
tag

Hiába lesz 5G modem ha nem lesz hálózat vagy nagyon drága lesz, szerintem 2022 előtt ezért nem nagyon érdemes pedálozni.

(#2) vicze válasza MSI.Navi (#1) üzenetére


vicze
félisten

Jövőre az összes US szolgáltató elindítja, és jó pár EU-s, ahogy Kína is.
Jelenleg 2 gyártó(QC, Huvi) kínál működő elérhető megoldást. MTK 2019 végére fogja csak szállítani ezt. Samsungnak lesz tavaszra talán, Intel talán 2020, ha...

(#3) SaGaIn válasza vicze (#2) üzenetére


SaGaIn
senior tag

Én úgy tervezem a Snapi 820-as telómmal elleszek még 2020-21 ig aztán csere egy aktuálisra addigra már még két generáció kijön, lehet nem is kell már az asztali gép :D (úgyis jön a Diablo Immortals :D)

a Snapi 855 is elág állat lesz hát akkor 2020ban a 865... na arra fogok majd pályázni addigra tuti benne lesz az 5G

[ Szerkesztve ]

"DOS addresses only 1 Megabyte of RAM because we cannot imagine any applications needing more." Microsoft in 1980 "We can" -said Google, than they made Chrome. What happend next is history.

(#4) citkar válasza MSI.Navi (#1) üzenetére


citkar
addikt

Szerintem már 2020-ban elég sok helyen lesz 5G.
Ráadásul akkor már kár pedálozni, amikor már lefedték a piacot, időben kell lépni.

(#5) MSI.Navi válasza citkar (#4) üzenetére


MSI.Navi
tag

Egy informatikai szakember beszélt a tévében az 5G hálózatról és azt mondta hogy 2022 -ig kár 5G telefonba fektetni mert nem lehet kihasználni.

(#6) citkar válasza MSI.Navi (#5) üzenetére


citkar
addikt

Részben az egy vélemény, más szakember lehet más véleményen.
Másik részt kevered a dolgokat. Nem arról van szó, hogy egy hónap múlva ilyen készüléket kell venni, hanem arról, hogy ha nem kezd el soha senki fejleszteni (és azt legyártani, bevezetni) akkor sosem lesz 5G.
Valaki ma sem használja ki a 4G-t, mégis érdemes 4G-t kezelni tudó készüléket venni.

[ Szerkesztve ]

(#7) MaCS_70 válasza MSI.Navi (#5) üzenetére


MaCS_70
félisten

Ezeket a fejlesztési sebességeket nagyon nehéz megjósolni, mivel elég kiszámíthatatlan lavinahatással működnek, és senki sem tudja, hogy milyen aprónak tűnő tényezők gyorsítják hirtelen fel őket, akár látszólag ésszerűtlen gazdasági döntések mentén is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#8) Depression válasza MSI.Navi (#5) üzenetére


Depression
veterán

Nem egészen értem, hogy mire jó az 5g egy mobilban. 1080p-t simán visz a 4g (tapasztalat), feljebb Mo ilban nem hiszem, hogy élet-halál kérdés), mellette itthon a korlátlan net megszűnése mellett még végképp nem lesz értelme.
Az iot meg sokkal olcsóbban kellene, hogy működjön, egyébként ott jobb alternatíva a Wi-Fi mezei nettel. A kocsiban is hiába van netes nyomonkövetés, ha a sim kártyát érvénytelenítették, bontani semmi értelme, az előfizetés rá még egy vagyon, és az 5g-t meg még semmilyen készülék nem fogja támogatni jópár évig.

Orr alatt hordott szájmaszk pont annyit ér, mint a herére húzott koton.

(#9) MaCS_70 válasza Depression (#8) üzenetére


MaCS_70
félisten

Nem arról van szó, hogy az 5G a jövő egységes, mindentudó hálózata -- akkor pedig rá kell készülni, már csak tesztelési céllal is.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#10) bteebi válasza MSI.Navi (#1) üzenetére


bteebi
veterán

Na ez az... Meg amúgy a francnak se kell 5 Gbps (SATA III tempó az éteren át??? hogyne...), nyilván nem is tudna annyit. Tudjon "csak" szaros 500 Mbitet ;], de azt stabilan :K. Hja, és ne 1 gigás csomagot adjanak hozzá, mert az már 500 Mbittel is meglenne 16 másodperc alatt, 5 Gbittel meg még sokkal hamarabb :U. Adjanak mellé 100, de minimum 50 gigát sebességkorlát nélkül, úgy már lehetne értelme WiFi helyett is. Az 50/100 giga fölötti részt meg mondjuk lekorlátozhatnák 50 Mbitre ;].

#8: Oké, de ha 16K 4D HDR20 videókat streamelsz 22.2-es hanggal 240 fps-sel, miközben vagy 10 program tölt, szinkronizál valamit a háttérben, és még a backup is megy, akkor máris kevés lesz a 4G ;).

[ Szerkesztve ]

Cancel all my meetings. Someone is wrong on the Internet.

(#11) MaCS_70 válasza bteebi (#10) üzenetére


MaCS_70
félisten

Vissza kéne fogni a fejlesztést? Ellenkező esetben ugye az szokott lenni a sirám, hogy jajj, milyen remek lehetőségünk lett volna nagyot ugrani, de elszalasztottuk, és ugrás helyett csak tyúklépésben vánszorgunk.

Ha a megvalósítandó technológia lehetővé teszi a nagyobb teljesítményt, akkor miért baj az, ha nem hagyjuk veszni?

Az 5G legnagyobb előnye tudtommal nem a nyer sebességpotenciál, hanem a hálózati megoldásai.

MaCS

Fán nem lehet motorozni, motoron viszont lehet fázni!

(#12) citkar válasza bteebi (#10) üzenetére


citkar
addikt

Már évek óta van korlátlan 4G netes csomag flottaknal. Az a baj ha sokan használják egy helyen, akkor lassú és talán a ping is jobb lesz.

(#13) Digitalis válasza MaCS_70 (#11) üzenetére


Digitalis
senior tag

Pontosan. 5G nem a sebességtől lesz nagy durranás, a hálózatok terén lesz nagyon integrálható és forradalmi. (érdemes kicsit jobban utánanézni, hogy miért) 4G hozzá képest, elavult törpe minoritás lesz pár év múlva.

Akahito gonosz mestere ismét figyelmeztetőn felemelte ujját, nem csak az a fontos, hogy mi mindent érint meg a fény és miként teszi, ordította, hanem talán még ennél is fontosabb, hogy mi minden van még a világon, ami nem fért rá a képre, habár ugyanabban a fényben áll.

(#14) Digitalis válasza Digitalis (#13) üzenetére


Digitalis
senior tag

Hirtelen ezt találtam: 5G előnyei

Akahito gonosz mestere ismét figyelmeztetőn felemelte ujját, nem csak az a fontos, hogy mi mindent érint meg a fény és miként teszi, ordította, hanem talán még ennél is fontosabb, hogy mi minden van még a világon, ami nem fért rá a képre, habár ugyanabban a fényben áll.

(#15) secretgarden válasza Depression (#8) üzenetére


secretgarden
aktív tag

En ott latom ertelmet, ahol kis helyen sok ember jon ossze, akar belterben. Pl: stadionok, arenak, koncerttermek, palyaudvarok, buszallomasok, muzeumok, nagyobb mozik, bevasarlokozpontok, nevezetessegek stb. Itt viszonylag sokszor elofordul, hogy bar névleg van 4G kapcsolat, a sok csatlakozott user miatt szinte/gyakorlatilag hasznalhatatlan. 4G-t altalanossagban nem hiszem hogy kivaltana, mert hullamhossza miatt direkt rálátás kell a toronyra, magyarán egy magyarorszagnyi terulet lefedesehez tobb tizezezer 5G torony kell(ene), kulonosen varosokban (epuletek miatt) es hegysegekben (hegyek-volgyek-fak miatt) gáz...

(#16) dchard válasza Digitalis (#14) üzenetére


dchard
veterán

15 másodpercet néztem meg belőle, pont ugyanaz a bulváros baromság, mint a korábbi videójuk a Száva toronyról. De itt a topikban sem kevés a félreértés a témával kapcsolatban.

Azt kéne már megérteni, hogy ezek a sebességek (LTE-n a 150/300/450 megabit, 5G-n a 2-3 gigabit) az nem egy előfizetőre eső kapacitás, hanem egy szektorra. Amin városi kornyezetben adott esetben több száz előfizető lóg. Tehát a fejlesztés ahhoz kell, hogy egy előfizetőre vetítve az átlag 5-10 megabitből legyen mondjuk 40-50megabit. Egyeteln pH!-s cikk sem említi meg, hogy itt nem az egy előfizető által elérhető kapacitásokról van szó, aztán jönnek az értetlen hozzászólások, hogy hány másodperc alatt lehet 2-3GB-ot leforgalmazni....

A másik félreértés, hogy itt sokan azt hiszik néhány év, és 5G lefedettség lesz. Ez maximum a sűrűn lakott részekre lesz igaz, mert a csekélyke spektrum szeletekben amiben a szolgáltatás jelenleg zajlik (3GHz alatti sávrészek), nincs kézzelfogható előnye a 4G-hez képest. A hamarosan megnyíló 700MHz-es sávban is olyan kevés a spektrális erőforrás, hogy kár rá 5G-s rendszertechnikát kiépíteni.

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#17) vicze válasza dchard (#16) üzenetére


vicze
félisten

"előfizető által elérhető kapacitásokról van szó"
Egyrészt, de elérhető a 1Gbit, maga a készülék tudja és képes lenne rá tesztkörnyezetben, de valóságban már a torony alapból korlátozza akkor is ha senki más nem használja. Vannak a világon olyan szolgáltatók ahol nem korlátozzák annyira a mobilnetet illetve sűrűbb a lefedettség ott általában 200+-t is engednek egy eszközre.
Egyrészt igaz amit írsz, de az szolgáltatói korlátozás, nem pedig technológiai, szóval technikailag hamis.

Maga a torony egészen 100GBit-ig skálázódhat majd jelenleg 20 a max., ez majd fejlesztik az iterációkkal. Amúgy rég az optikai generic a sebesség korlát nem a RF maga. A 20GBit-et 1db eszköz is tudná, de jelenleg erre képes modem nem elérhető. Sierra/Nokia/Ericssonnak vannak teszt végpontjai a méréshez.

Az 5G ugye kap új frekvencia sávokat, amire pár éve volt az aukció, így szabad frekvencia van bőven.
700 MHz és a 3,4-3,8GHz lett 5G-nek fenntartva/árverezve, illetve majd jön a 26 GHz. Így az se igaz, hogy a 3G/4G sávokat kell használják. T és a Vodafone is a 3,7GHz-n teszteli Pesten az 5G-t.

[ Szerkesztve ]

(#18) dchard válasza vicze (#17) üzenetére


dchard
veterán

"Egyrészt, de elérhető a 1Gbit, maga a készülék tudja"

Ez így igaz, de tedd hozzá, hogy hajnalban, üres hálózaton, és csak kifogástalan rádiós körümények között érhető el. Én is tudok olyan speedtest mérést csinálni akár éles hálózaton is, ahol az elméleti 150megából kijön 140, de ezt általánosként beállítani olyan, mint a kivételből főszabályt csinálni.

"de az szolgáltatói korlátozás"

Vannak olyan csomagok, amikben nincs semmilyen korlát, itt igenis a csúcsidőben jelentkező terhelés és a fizika korlátozza a maximális sebességet, nem a "torony" vagy a szolgáltató.

"Maga a torony egészen 100GBit-ig skálázódhat"

A makró hálózat biztosan nem, mert nincs hozzá elég spektrum. Az 5G grandiózus sebesség ígéretei elsősorban a mm-es tartománnyal együtt értendők, csak hát azzal lefedni, makró hálózatot csinálni nem lehet. A realitás még évekig a 6, de még inkább a 3GHz alatti tartomány lesz, ahol pedig kevés a spekrum, amiből nem lesz 5gigabit, de még 3 se. Itt az 5G alapvetően a beamforming segítségével tud javulást elérni a sebesség terén.

"múgy rég az optikai generic a sebesség korlát"

Ez tényszerű tévedés. A magyar hálózatokban kb.20-25% az optikán bekötött állomások aránya, a többi mikró. Persze ez is fejlődött, mostmár reális áron lehet gigabit körüli pont-pont mikrókat venni (telepítik is őket a szolgáltatók).

"Az 5G ugye kap új frekvencia sávokat"

A 24giga a már korábban említett súlyos fiizkai korlátok miatt nem játszik (nem életszerű az 50 méterenként lerakott small cell koncepció), az egyetlen érdemi rész amit megnyitottak az a 3.4-3.8 közötti rész, de itt megint komoly lefedettségi problémák fognak felmerülni, és ez a 400MHz több szolgáltatóra elosztva sem fog 10-20gigabites elméleti sebességet eredményezni.

Az 5G alapvetően a BF és az architekturális egyszerűsödés miatt érdekes a szolgáltatóknak, illetve a nagyobb egy időben kiszolgálható eszközök száma miatt.

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

(#19) vicze válasza dchard (#18) üzenetére


vicze
félisten

"tedd hozzá"
Hozzátettem, nem is 1x.

"Vannak olyan csomagok, amikben nincs semmilyen korlát"
Nem csomagkorlátról beszélek, hanem a torony van leszabályozva, hogy 1 user max. ekkora szeletet kaphat és kész.

"A makró hálózat biztosan nem, mert nincs hozzá elég spektrum"
Ezt légyszíves magyarázd meg a magyar T és Ericsson szakembereink, akik 22Gbit-et értek el 3,7GHz-n. :U

"Ez tényszerű tévedés."
Ez a szavak kiforgatása. :U Ha úgy jobban tetszik "backend" a korlát, legen az optika vagy kutyafüle.

"400MHz több szolgáltatóra elosztva sem fog 10-20gigabites elméleti sebességet eredményezni."
Erről tájékozódj kicsit. :K
"IMT-2020 specifies data rates of 20 Gbit/s, 5G speed in sub-6 GHz bands"

Olyan mintha a 3G világában gondolkodnál és arra próbálsz ráhúzni mindent, már nem 1db talicskával tologatják a biteket.

(#20) dchard válasza vicze (#19) üzenetére


dchard
veterán

"Hozzátettem, nem is 1x."

Csak azt írtad le, hogy a torony korlátozza. A torony pedig nem korlátoz semmit.

"Ezt légyszíves magyarázd meg a magyar T és Ericsson szakembereink"

Épp az egyikkel söröztem ma este (kicsi a magyar távközlési szakma...), de ha figyelmesen végig olvastad volna a cikket, láthatod hogy súlyos elírás történt, a 4. bekezdésben hangzik el a reális szám:

"With the recent demonstration, the leading Hungarian telco follows in the steps of its mother company, Deutsche Telekom (DT), which was the first to set up a real 5G connection in Europe, in October 2017 in Berlin, working within the 3.7 GHz spectrum with up to 2 Gbps speed and a mere 3 ms latency."

A 22 gigabitet mm hullámhosszon érhették el laborban (persze a cikk semmi konkrétat nem említ sem a felhasznált sávszélességről, sem semmiről a mérést illetően), ettől függetlenül is fizikailag lehetetlen ez a sebesség még akkor is, ha a teljes 3.4-3.8GHz közötti 400MHz-et felhasználták, amire egyetlen szolgáltatónak sem lesz esélye, lévén nem fog ennyi sávhoz hozzájutni. Azt meg nyilván nem hiszi el senki, hogy egyszer 22gigabitet másszor meg 2gigabitet mérnek ugyanakkora sávban.

"Ez a szavak kiforgatása. :U Ha úgy jobban tetszik "backend" a korlát, legen az optika vagy kutyafüle."

Azt írtad korábban, az optika a korlát. Leírom neked, hogy nem, erre kiforgatom a szavaidat... Nem, egyszerűen tévedtél, el kell ismerni, ilyen egyszerű.

"Erről tájékozódj kicsit"

Na ez már szánalmas. A wikipédia cikkben a teljes mondat így hangzik:

"while IMT-2020 specifies data rates of 20 Gbit/s, 5G speed in sub-6 GHz bands is similar to 4G."

Szándékosan lehagyod a felét a mondatnak, és azt hiszed nem ovlasom el. Ilyen ócska csúsztatással a kormánypárti médiában lehet csak találkozni....

[ Szerkesztve ]

A kitárulkozó idegenektől mindig elfog a hányinger. [Cornelius]

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.