Hirdetés

2024. május 27., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Busterftw


Busterftw
veterán

Intel Core Ultra 7 265K valthatna iden a 12600K-t :K

(#2) Gicz


Gicz
addikt

Miért az E-core-okat növelgetik?

Gondolom ultra 9-et venne, azt nem az efficiency érdekli...
A csúcson ülhetne csak 16 P magot tartalmazó, 0 E-vel.

(#3) anulu


anulu
félisten

ezt a naming conventiont örülnék, ha valaki meg tudná magyarázni...

"Jelenleg a cloud nem más mint a sales által elhazudott és eladott utópia, egy ígéret, csalánba csomagolt mézesmadzag, amit az üzemeltetés f@$zával vernek" | Feel the power! Intel Core i7 | iPhone 14Pro 256GB | iPad Pro 2017 64GB

(#4) tibaimp válasza anulu (#3) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Erősen szokni kell, az tuti....

Kíváncsi vagyok a HT nélkül a P magok sebességére, ill. a Win majd jobban boldogul-e a P-E magok feladat kiosztásával (állítólag az miatt vették ki a HT-t)

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#5) tasiadam


tasiadam
veterán

5e? Nem negyessevel osztjak oket? Tehat 4 vagy 8?

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#6) tasiadam válasza tibaimp (#4) üzenetére


tasiadam
veterán

En ugy olvastam, hogy a HT-t kivaltjak egy magmegosztassal. Tehat lenyegeben a main thread a P, mig a masik az E magra kerul. Igy valszeg celszerubb ugyan annyi, de minimum egyenlo szamu e magot tenni a P melle. Az, hogy ez mennyire fog mukodni ugy, hogy az alder es a raptoe is ott van... Hat nemtom, mert akkor kikapcsolhatnank azon a ketton is a HT-t es orulhetnenk

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#7) tasiadam


tasiadam
veterán

Btw. A bartlett lake biztosan erkezni fog? Mert eddig csak pletyka volt, es aztan odaig ment, hogy csak az edge-ben lesz, asztaliban nem

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#8) lezso6 válasza Gicz (#2) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Csak P magokkal még jobban elszállna a fogyasztás. Az E magok arra valók, hogy a többszálas teljesítmény / fogyasztás arány jó maradjon. Laptopban van nekem egy 12850HX, ami 8P + 8E. Ha csak P magok vannak, akkor a többszálas teljesítmény kb harmada megy a levesbe. Tehát itt egy E mag kb annyit ér, mint egy P mag HT szála.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#9) ergoGnomik válasza tibaimp (#4) üzenetére


ergoGnomik
tag

(állítólag az miatt vették ki a HT-t)

Én ezt máshogy hallottam. Azért kerül ki a Hyper-Threading, mert tökéletesen inkompatibilis a következő generációs Intel architektúrákkal. Jim Keller futtatta náluk a Royal Cores projektet, ami olyan architektúra tervezése volt, amelyekben párosával integrálva vannak a magok és ezek egymás között képesek megosztani bizonyos erőforrásaikat, amikre Rentable Units néven hivatkoznak. Ha jól értettem amit magyaráztak, akkor ez azt jelenti, hogy az igényeknek megfelelően képes változtatni a mag, hogy mennyi szál fut rajta. Ha nagy teljesítményre van szükség, akkor egy szálat fog csak kiszolgálni az összes erőforrást ráengedve, ha kisebbre, akkor annyit lehet rá ütemezni, amennyit az erőforrásai csak engedélyeznek. Állítólag a szimulációs eredmények igen jók, egy hipotetikus négy utas SMT implementációra akár 40%-ot is tud verni IPC-ben. Viszont ez valamiért nem egyeztethető össze a HT paradigmával. Nekem nagyon távolról olyasminek tűnik, mint az AMD CMT kísérlete, csak ez nem a spórlás irányából van megközelítve, hanem a koncepció rendesen tovább van gondolva és telenyomva szteroidokkal.

(Az ez/az miatt helyett nyugodtan használd az emiatt/amiatt szavakat.)

(#10) lezso6 válasza ergoGnomik (#9) üzenetére


lezso6
HÁZIGAZDA
LOGOUT blog

Ez a Rentable Units koncepció valóban az AMD CMT-jére hajaz, és akkor itt se lesz egyértelmű hogy mi egy mag, hogy ha más magok erőforrásait tudja használni, tehát azok meg vannak osztva. Gondolom itt arról lehet szó, hogy pl egy maghoz 3 ALU van rendelve, de ha többet is tudna utilizálni, akkor kölcsönveheti egy másik magtól. Tehát fordítottja történik, mint az SMT-nél, ami az erőforrásokat több szállal probálja maximálisan kihasználni. Mert a Rentable Units egy adott szálhoz tud rendelni extra erőforrásokat másik processzormagból. De ehhez megfelelően éhes szálak kellenek.

A RIOS rendkívül felhasználóbarát, csak megválogatja a barátait.

(#11) tibaimp válasza tasiadam (#6) üzenetére


tibaimp
nagyúr

tasiadam, ergoGnomik: Érdekes amit írtok! Akkor, valószínű, hogy én értelmeztem félre. Köszi a pontosítást :R :R

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#12) hokuszpk válasza ergoGnomik (#9) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

"amelyekben párosával integrálva vannak a magok és ezek egymás között képesek megosztani bizonyos erőforrásaikat,"

hmhm. melyik procicsalád is volt ilyen ?

@Lezso6 : ellopták az ötletemet ; bár nekem annó az volt a látomásom, hogy egy-egy magban van 2-3 végrehajtó ; és vannak szabadon "lebegő" végrehajtóegységek, amiket tetszőlegesen hozzá lehet rendelni a magokhoz az igények függvényében.

Meg volt egy olyan ötletem is, hogy nincs klasszikus mag ; csak x darab vegrehajtóegység, mondjuk legyen 120 és akkor eldönthetem, hogy milyen legyen a leosztas, mondjuk 16 magot akarok látni 7 végrehajtóegységgel per mag vagy 10 mag / 12 esetleg 8/15 vagy 6/20 -as konfiguracioban.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#13) Gicz válasza lezso6 (#8) üzenetére


Gicz
addikt

Laptopnál okés, de asztaliban biztos 16P-t választanék 8P+16E helyett.

(#14) Busterftw válasza Gicz (#13) üzenetére


Busterftw
veterán

A teljesítmény a lényeg, teljesen mindegy hogy azt milyen megoldással éri el.

(#15) KROK640


KROK640
veterán

"Intel Core Ultra 5 240(F) 6P+5E"
Akkor ebben csak 5E core van, vagy elírás?

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#16) Pikari


Pikari
addikt

Ennyi mag mellett megfontolandó a HT végleges kiírtásának lehetősége az archból. De összességében mégis rossz koncepció, mert a low end 2 magos konfigokhoz viszont nagyon jól jön a HT. A világ meg nem abból áll, hogy hedt, meg mesterséges intelligencia gyorsítás.... a piac döntő többségét az alacsony fogyasztású, pénztárcabarát, időtálló, jól skálázható, lightweight megoldások érdeklik inkább, bármennyire is hangzatosak az épp aktuális buzzwordok. Ezt az akadályt az intel eddig tulajdonképp jól vette, a probléma a csúcskategóriában jelentkezik náluk, ahol a legelvetemültebb asszimetrikus kókányolásokat vetik be az amd ellen, és elég szomorú lenne, ha ez elkezdene a termékpaletta egészén visszaköszönni.

A Dunning−Kruger-hatás az a pszichológiai jelenség, amikor korlátozott tudású, kompetenciájú vagy képességű emberek rendkívül hozzáértőnek tartják magukat valamiben, amiben nyilvánvalóan nem azok.

(#17) wwwgomba


wwwgomba
csendes tag

sajnalom hogy mar az uj procik nem ilyenek(ez a proci sose volt 70fok felett)...most tervezek venni 12.gent....de.....nemtetszenek az ujjak....sajnos most kezd nem kicsit keves lenni ez a proc... :W pedig ezt meg nem lehetett megfozni...

[ Szerkesztve ]

Gigabyte Z170-D3H,i5-6600k,16GB DDR4 Crucial balistix sport,GIGABYTE GTX 1080 WindForce 3X OC,Samsung 860 EVO + 2x2TB P300 toshiba hdd

(#18) niof válasza hokuszpk (#12) üzenetére


niof
addikt

Ez alapján kb. CPU fronton is megérkeznénk oda, ahol GPU fronton már régóta vagyunk, a masszív párhuzamosításhoz. Ha a komplexebb feladatok végrehajtását meg tudnák így oldani, az szerintem masszív gyorsulást jelenthetne számítási teljesítményben.

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#19) hokuszpk válasza niof (#18) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

azert picit mas ; mondjuk ket radeon vagy cuda core ugyanazt a shadert hajtja vegre, csak mas - mas kepreszleten ; viszont az en ( vagy az Intel ) elkepzeleseben a feldolgozasba eppen bevont "addig szabadon vegetalo" vegrehajto pont azert lett bevonva, mert epp van olyan utasitas/kod, amit anelkul meg lehet csinalni, hogy bezavarnank a sorrendbe. Vagy eppen a szent spekulativ vegrehajtas jotekony hatasa erdekeben egy elagazasnal elkezdi elore megcsinalni a "masik" kodutat.
asszem ide a "finomszemcses" vegrehajtas lesz a megfelelo kifejezes ;]
ha jobban belegondolok ebben a koncepcioban egyszeruen ertelmetlenne valik a HT.

[ Szerkesztve ]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#20) Busterftw válasza KROK640 (#15) üzenetére


Busterftw
veterán

Eliras, 6P+4E.

Tehat a Core Ultra 5 240(F) az uj 12600K, csak 125W helyett 65W, kivancsi leszek.

[ Szerkesztve ]

(#21) Busterftw válasza wwwgomba (#17) üzenetére


Busterftw
veterán

12600K-m van jelenleg, ez sem fol meg.
Minden megfelelo hutes kerdese amugy. :)

(#22) niof válasza hokuszpk (#19) üzenetére


niof
addikt

Ezért fogalmaztam úgy, hogy ha meg tudnák oldani akkor... Tudom én, hogy a "sima" 3d megjelenítés számítása más tészta, de azért jó eljátszani a gondolattal, hogy nem 10-20-30 mag dolgozik a feladaton, hanem mondjuk 5000. Amik ugye a GPU-k esetén jóval "butábbak", nem olyan komplex feladat hárul egy-egy magra, mint CPU esetén. De ha szoftveresen fel lehetne darabolni a processzeket, és azt lehetne párhuzamosítani ennyi magra, és el tudnák azt a magok végezni, majd az eredményt összefűzni, na az jó lenne!

Egyelőre nem szelem fel az almát egyenlőre.

(#23) Feri1984 válasza Busterftw (#20) üzenetére


Feri1984
tag

Nem.
A 240(F) a 14400F utódja lesz.

(#24) zooly válasza hokuszpk (#19) üzenetére


zooly
aktív tag

A Rentable Units sokkal "egyszerűbb" koncepció, szó sincs benne megosztott/lebegő/akármi végrehajtókról. Ugyanúgy megmaradnak a klasszikus processzormagok, viszont az adott szálon beérkező parancslistákat particionálnák több kisebb szeletre (amennyiben az lehetséges és feltehetően hozna bármi gyorsulást - ezeknek az eldöntése és megoldása a technológia lényege), így ha az egyik mag unatkozna akkor tudna dolgozni olyan szeleten ami eredetileg máshoz lett kiosztva. A rentable "unit" nem hardware részegységre utal, hanem egy parancs "szeletre". Tehát az OS felé annyi mag látszódik amennyi van, de lehet egy program szál végrehajtásában több mag is részt vett.

[ Szerkesztve ]

https://www.ratingraph.com/

(#25) hokuszpk válasza zooly (#24) üzenetére


hokuszpk
nagyúr

amatőrök. nemmertek nagyobbat álmodni ;]

Első AMD-m - a 65-ös - a seregben volt...

(#26) Busterftw válasza Feri1984 (#23) üzenetére


Busterftw
veterán

Nyilvan, csak most sajat CPU-mbol kiindulva a magszam alapjan irtam be.

(#27) Feri1984 válasza Busterftw (#26) üzenetére


Feri1984
tag

ok.értem.
csak ugye nekem kicsit fura ez a nevezék rendszer.ezért is godoltam a félre értést.
a kevesebb néha több alapon lehetett volna egyszerübb is talán.

(#28) Busterftw válasza Feri1984 (#27) üzenetére


Busterftw
veterán

Lehetett volna egyszerusiteni az tuti.
Intel Core Ultra 9 285K 8P+16E 125 W
Intel Core Ultra 9 275 8P+16E 65 W

Ha mar a magszam megegyezik, lehetne siman Intel Core Ultra 9 285K es Intel Core Ultra 9 285.

(#29) tibaimp válasza Busterftw (#28) üzenetére


tibaimp
nagyúr

Csak szerintem direkt ezzel a számozással akarták jelölni, hogy a 285K mennyivel erősebb, a 275-től!
Nem akarták "visszahozni" a korábbi gen. gyakorlatot, ahol csak a K betű jelöli a különbséget.

A tehén egy bonyolult állat, de ÉN megfejtem...| 2016-tól az tuti, hogy az angyalok is esznek babot...

(#30) Feri1984


Feri1984
tag

De mi a kettes az elején? 2-75/85
miért 75/85?

(#31) zooly válasza Feri1984 (#30) üzenetére


zooly
aktív tag

A kettes a 2. core ultra generaciora utal. A jelenlegi egyesbol csak mobil verziok vannak.

https://www.ratingraph.com/

(#32) tasiadam válasza Feri1984 (#30) üzenetére


tasiadam
veterán

Csinalunk majd nevkonvertalot.

X*10 + 13000 = uj gen regi szama :D
285*10= 2850 + 13000 -> 15850.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#33) KROK640 válasza Pikari (#16) üzenetére


KROK640
veterán

A HT nagyon jól jött 1-2 magos gépeknél, de még 4 magnál is. A P magoknál van értelme, mert nem hagyja malmozni a magot, hanem teljesítmény optimalizálásra jó. Nyilván 8-10P mag felett ennek sem lesz értelme (lenne, de így lassabban növekszik a magszám, ami programozói szempontból áldásos).
Ezeket az "asszimetrikus kókányolásokat" jelenleg én sem kedvelem, hiszen kifizetünk egy rakás magot, amit aztán az idő jó részében nem használunk, de jelenleg úgy tűnik az Intel ebbe az irányba indult el. Sőt, már vannak az E magoktól is E-bb magok.
Lassan ember legyen a talpán aki megtudja mondani, melyik prociban hány mag, és azok mekkora órajelen mennek.
Pár éve csak a magszámot (és hogy van-e HT?), base és turbo órajelet meg a cache-t kellett észben tartani, és megvoltak a lényeges paraméterek. Most kétféle (lassan majd három) magszámot, azokhoz darabonként két órajelet, plusz HT a P magoknál, és a cache-ek. És mindez össze-vissza variálva.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#34) KROK640 válasza wwwgomba (#17) üzenetére


KROK640
veterán

Azért az I5 6600K egy generációjának is eléggé közepes CPU-ja volt, ráadásul K, vagyis a hűvösebb, jobb, tuningosabb pédány, így ez azért ez szerintem megfelelő hűtéssel elvárható. (ugyanez igaz a 10400F-emre, 1,5× annyi maggal; 3× annyi szállal)

Viszont igen, 12th gen-re érdemes most váltani maximum, ha az ember még ki akar maradni az E magok varázsából, valamint nem akar kisebb vagyont a platformra költeni.
Az az egyik nagy bajom még ezzel az E magozással, hogy kifizeted azt a magot is majd amit nem is nagyon használsz.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#35) KROK640 válasza Busterftw (#20) üzenetére


KROK640
veterán

Aha, gondoltam. Akkor elmondható lesz, hogy legalább a magok perpillanat még párossával lesznek a CPUban, magosztályonként is.

"Tehat a Core Ultra 5 240(F) az uj 12600K" ugyan a 10400F --> 14400F utódja lesz, de lényegébe véve igaza van. Tulajdonképp a 12600K lesz az új 15400F ... :D Nyilván iGPU és unlock nélkül. (így remélhetőleg maximum a 14400F kezdő árán)

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#36) tasiadam válasza KROK640 (#34) üzenetére


tasiadam
veterán

En foxen assignolnek magos programoknak, pl menjen a discord es a chrome csak E magon, es csak jatek menjen P-n. De ez sem opcio mindig

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#37) Busterftw válasza KROK640 (#33) üzenetére


Busterftw
veterán

Ez a logika azt feltetelezi, hogy mindig legyen teljesen kihasznalva minden mag, ami valljuk be nem realis es nem kivanatos.
Pontosan azert van ez a felallas, hogy terhelestol fuggoen legyenek takarekosabb magok es ha kell akkor legyen kakao is.

Az atlag usernek meg aztan tokmindegy hogy melyik mag mekkora orajelen megy, az utemezo elintez mindent.

(#38) KROK640 válasza tasiadam (#36) üzenetére


KROK640
veterán

Igen, ez lenne az ideális.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#39) ergoGnomik válasza zooly (#24) üzenetére


ergoGnomik
tag

Ezt még annyira sem tudom átlátni hogyan működhet, mint azt a koncepciót, amiről azt hittem, hogy az a RU. Hol lehet erről többet olvasni?

@#12 hokuszpk: hmhm. melyik procicsalád is volt ilyen ?
Mintha szóba hoztam volna valamit erről a hozzászólásom vége felé... :D

(#40) Robitrix válasza Gicz (#2) üzenetére


Robitrix
senior tag

mert az kisebb órajelen jár, kevesebbet fogyaszt, kevésbé melegszik és jobban hűthető. Persze a kisebb teljesítményű magnak is van számítási teljesítménye. HA SOK VAN belőle. Sok lúd disznót győz. AZ intel máig nem képes teljes értéká P magokkal összerakni csak a magas órajelű procikat, mert a jó isten nem volna képes hűteni. Viszont mégis csak kell valamennyi összteljesítmény, hogy állják a versenyt az AMD procikkal. Persze a dolog csak addig az igazi, amíg olyan alkalmazások futnak a gépen, aminek elég a P magok teljesítménye. Például játszani jók lehetnek főleg ha szálasítás nélküli P magok vannak bennük és olyan a játék, hogy nem akar egyszerre 14 magot vagy szálat. Persze a mai játékok döntő része beéri 8 maggal. Azért ha olyan alkalmazást futtatnék, ahol rengeteg magot kell használni, akkor nem az intel hibrid procit vennék, hanem inkább egy erős AMD-t csupa P maggal.... persze a legtöbb átlag ember csak egy töredékét használja ki otthon a lehetséges számítási teljesítménynek. Igaziból sokszor lényegesen erősebb CPU-t vesznek, mint amire ténylegesen szükségük van. Nyilván egy böngészéshez vagy media lejátszáshoz nem kell 16 mag és 32 szálas CPU Piri néni számítógépébe. Persze a költség hatékony megoldás ott indul,hogy mindig a várt feladathoz választunk hardvert. a szükséges szint plusz némi teljesítmény, hogy legyen benne elég a következő pár évre is. Vagyis nem a gomhoz keressük a kabátot, hanem a kabáthoz a gombot....

(#41) Robitrix válasza KROK640 (#15) üzenetére


Robitrix
senior tag

létezik páratlan mag és szál szám is csak ritka, mint a fehér holló. mielött megjelent például a win 11 az elöző évben kiadtak egy inkább kisérleti CPU-t az intelnél. nem volt nagy dobra verve csak pár 10 ezer darabot adtak el belöle Az egy 4 akkor normál magos CPU volt meg spékelve 1 darab nagyobb teljesítményű maggal. Mondhatnánk, hogy 4P és egy P+ mag. Lényegében azt kisérletezték, hogy mennyire válik be win 10 alatt a teljesítmény töblet, amit az emelt teljesítményű mag hoz. Kiderült nem sokat. lévén a win 10 erőforrás ütemezője leszarta hogy milyen egy mag konkrét teljesitménye és az ahogy esik úgy puffan alapon rakta össze a nagy teljesitményű magot a nagy teljesítményt igénylő programszállal. Így leginkább valami féle statisztikai szórás alapon nővelte a kapott teljesítményt. Na főleg azért jelent meg a win 11, mert abban már egy hatékonyabb erőforrás ütemező program van, ami jobban kihasználja a a teljesítményt. Bár elötte lelkesen fogadkozott a MS, hogy nem Nem lesz win 11 csak a 10-nek lesznek frissitései. Aztán az intel hibrid procik miatt mégis csak ki kellett adni egy erőforrás keezelésben feljavított windows verziót. Az túl sok lett volna az átlag embernek marketing szempontból, hogy ha két win 10 verziót adnak ki. Lett volna mondjuk win 10 STD verzió, ami a hagyományos procikra való és lett volna mondjuk win 10 HIB verzió, amit a hibrid procikhoz lett volna praktikus. Sokkal egyszerűbb volt azt kommunikálni, hogy új CPU-d van vegyél hozzá új verzió windowst. ha régi a CPU-d akkor még használd egy darabig a hagyományos win 10-et. és annyi.

(#42) Robitrix válasza tasiadam (#5) üzenetére


Robitrix
senior tag

régen azért léteztek az AMD-nek is 3 magos CPU-i.... amik valójában 4 magosnak indultak a gyártás során, de valami féla malör okán egy mag használhatatlan lett így a hibás magot letiltották és csak a 3 jó magot használták és eladták a CPU-t 3 magosként olcsóbban.... :) Lehet, hogy a 5 e magos valójában 6 E magot takar csak egyet elkúrtak... :) Amúgy mindig is volt a CPU gyártás során egyfajta véletlen, hogy mi sikerül és mi nem rendesen a szilícium szeleten. Jellemzően a szilicium szelet közepe fele eső magok szoktak a jobbak lenni. a szélen levők a gyengébbek. Persze nem dobják ki ami működik. Ezt a jelenséget hívják "szilícium lottónak". Így születtek például az AMD-nél is mondjuk a ZEN 2-es Ryzen 5 3600 és a 3600X CPU. Tök ugyan az csak amelyik birja a strapát azt eladták X-nek megemelve úgy 200 Mhzel az órajelet. felemelve a 65 watt TDP-t 95 wattra. Ami meg csak az elvártat hozta, abból lettek a sima 3600-as CPU. De pont ez volt ZEN 3-ban mondjuk a 5600 és az 5600X közt. volt köztük 200 mhz és kb. 3% teljesítmény különbség és plusz 10-12 forint ár...

(#43) tasiadam válasza Robitrix (#42) üzenetére


tasiadam
veterán

Az E magok mindig négyesével érkeznek, nem páratlanul.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

(#44) Robitrix válasza hokuszpk (#25) üzenetére


Robitrix
senior tag

csak nono az álmodozással. Annyit azért tudunk, hogy az intelnél folytak kísérletek 1000 mag vagy szálat tartalmazó CPU-k megalkotására. Nyilván ez inkább szerverekbe volt szánva. De az irány azt mutatja, hogy 10 év múlva az otthoni számítógépünkben is simán lesz mondjuk 256 mag 512 szál és lehet, hogy még 1000 darab E mag. :) Azt ugyan még nem tudom, mi a francot fogunk csinálni ennyi maggal és szállal, de végül is 20 éve még fogalmunk se volt róla, hogy simán 12-20-24-32 stb. magos szálas gépeink lesznek otthon is. :)

(#45) Robitrix válasza Busterftw (#37) üzenetére


Robitrix
senior tag

igaziból nem tudom..... de mondjuk van egy 8 mag 16 szálas gépem megspékelve még 8 E maggal és játszom rajta egy olyan játékot, ami használ 6 magot vagy szálat. és futattok mellette egy discordot mondjuk 2 mag igénnyel, akkor nem fog vacakolni, hanem mindent rá fog tolni P magra és szálra. Majd csak akkor fogja bevetni inkább az E magokat, ha mondjuk 20 végrehajtó szálra van szükség. a P magok teljesítményén túl. Amig lehet addig a P magokat használja. persze egy gépben egy időben nem csak az fut, amit konkrétan csinál az ember, hanem párhuzamosan sok tucat folyamat akár sokszáz végrehajtó szállal. szóval bőven van mit pakolgatni a P és E magokra...

(#46) Robitrix válasza tasiadam (#36) üzenetére


Robitrix
senior tag

Amúgy az eredeti elképzelés az volt, hogy bevezettek volna egy fordítási direktívát a forrás kódokban. Amit bekapcsolva a program írója minősíthette volna a program ágat vagy szálat, hogy az nagy, közepes vagy kicsi teljesítmény igényű. Aztán ez fordítás során beépült volna a gépi kódba. ami alapján eltudta volna dönteni a rendszer, hogy melyek taskot kell erős magra rakni és melyik ér rá a lassabb magon bóklászni. Elvégre ki tudná a legjobban eldönteni, hogy milyen teljesítményt igényel a program, mint az aki írja. Persze fent állt volna a veszély, hogy mindenki igyekszik feljebb minösítani a programjának a teljesítmény igényét, hogy az jobban fusson. Ez persze odavezetett volna, hogy miközben ott marakodnak az alkalmazások a P magokért sorban állva ott maradnak kihasználatlanul E magok mert senki nem minősítette a programját alacsonyabb igényűnek. Aztán ezt a koncepciót elvetették. Aztán volt egy olyan koncepció, hogy egy fajta statisztikai elemzést végzett volna a rendszer a gépben futó folyamatokról időszeletekben dolgoznak a folyamatok a CPU magokon aztán ami sokat dolgozik az egy idő után magasabb minösíést kap a rendszertől és után igyekszik a rendszer alapvetően a P magokra rakni a folyamat időszeleteit. Aztán hogy végül hogyan oldották meg a win 11-ben az e és P magok kezelését nem tudom. Bár nyilván számos leirás található a neten róla, hogy mit csinál pontosan a rendszer erőforrás ütemezője. Persze valamilyen szinten most is van prioritása a folyamatoknak a windowsban. Meg lehet emelni a prioritását egy futó folyamatnak. ami által a rendszer igyekszik megnővelni a folyamatnak kiosztott időszeletek számát ami által többet futhat az a proci magon. Persze ennek akkor van jelentősége, mikor megindul a gépen futó nagyszámú folyamat közt a versengés az erőforrásokért.

(#47) Busterftw válasza Robitrix (#45) üzenetére


Busterftw
veterán

Csak ugye ott van meg mas is am, mondjuk a komplett Windows alatta.
Igy most ezek a hatterfolyamatos nem P magokbol csipnek le, hanem az osszes P mag mehet a jatekra.

(#48) KROK640 válasza Robitrix (#41) üzenetére


KROK640
veterán

4P mag és egy P+ mag? Végre valami jó.
Mi volt a neve ennek a CPUnak?

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#49) KROK640 válasza Robitrix (#42) üzenetére


KROK640
veterán

Pontosan X3-as AMD.

Inkább azt kérdezzék miért nincs szobrom, mint azt, hogy miért van...

(#50) tasiadam válasza KROK640 (#48) üzenetére


tasiadam
veterán

4e es 1 P ami 2 szalas, igy paros szamu thread van.

Gyermektelen, nem házas, másodrangú állampolgár

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.