Hirdetés

2024. június 10., hétfő

Gyorskeresés

Hozzászólások

(#1) Gave


Gave
addikt

Nagyot kell ígérni, abból van pénz :D

Here? For folks like us? Wrong city.., wrong people

(#2) hcl


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

"Aki követte az elmúlt hónapok eseményeit, annak nyilvánvalóvá vált, hogy a Microsoft messze nem csak a ChatGPT-re épít, "
Nem, mert mindenki csak a CHatGPT-vel foglalkozik, meg a generatívval; pedig ilyesmik, hogy IBM Watson, már vagy 6-8 éve vannak, az AI-val segített diagnosztika, csillagászat, stb., ahol algoritmusokkal nagy tömegű adatot kell elmezni, már szintén évek óta robog. Csak az nem "veszi el a munkát", meg nehéz eladni bulvárhírben.

Mutogatni való hater díszpinty

(#3) Viktor0610 válasza hcl (#2) üzenetére


Viktor0610
MODERÁTOR

De ha adatokat elemez, akkor máris elvette a munkát. ;]
Hiszen nem emberek végzik el azt.

Xiaomi 13T - Eladó Xiaomi 11T 8/128 GB telefon: https://hardverapro.hu/apro/elado_xiaomi_11t_8_128_gb_telefon/friss.html --- olcsóbb lett!!!

(#4) hcl válasza Viktor0610 (#3) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Hátööööö papíron lehet, de az ilyesmit eddig is számítógép végezte :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#5) ddekany válasza hcl (#2) üzenetére


ddekany
veterán

Nem mellékesen AGI irányba nyomulás, aminek része a GPT, messze parább társadalmi szempontból, mint a legtöbb másik AI alkalmazás. Szóval ilyen okból sem csoda, ha nagyobb hullámokat vert a sajtóban.

(#6) hcl válasza ddekany (#5) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Csak az emberek nagy része ez alapján ítéli meg a dolgot.

Mutogatni való hater díszpinty

(#7) ddekany válasza hcl (#6) üzenetére


ddekany
veterán

Mármint, hogy mind a kettő "AI"? (Miközben találóbb lenne, hogy mind a kettő NN.) Ez még semmi. Én már tartok tőle, hogy ha egyszer valami komolyabb polgárháborús dolog adódik az AGI felé menetelő AI-ból, majd jól le leszek köpve, mert programozó vagyok. Érted, számítógép ez is, az is, én meg számítógép buzerátor vagyok... :DDD

(#8) hcl válasza ddekany (#7) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Igen, én is, 100%, pedig én elsősorban hardvereket macerálok :D Ez a géprombolás már csak ilyen :D

Mutogatni való hater díszpinty

(#9) peppa


peppa
tag

Egy 2.5 éves gyereknek nem igazán lennének hasznosak egy 25 éves képességei. Biztosan jó az, hogy 250 évnyi fejlődését elérünk 25 év alatt? Ezzel a tempóval fogjuk tudni tartani mi emberek a lépést? Erről, ami az AI-val történik Gollam jut eszembe, akivel természet fölötti és természet alatti dolgokat is művelt a gyűrű.

(#10) BBorg válasza peppa (#9) üzenetére


BBorg
tag

"mi emberek" nem tudunk ebbe igazán beleszólni. Ha pl.: 90%-kal olcsóbb lesz a párizsi a boltban egy fejlesztés sorozatot követően, amit az AI tett lehetővé, akkor a "mi emberek" csoportnak vajon mekkora része döntene úgy, hogy ebből ő inkább nem kér, mert AI. "mi emberek" általában a lehetőségeinkhez képest megpróbálunk a legjobban alkalmazkodni a változásokhoz. Akik pedig okozzák a változásokat, azok azok, akik részt vesznek az új technológiák megalkotásában szakértelmükkel, vagy kockázat vállalásukkal. Lehet, hogy 250 év fejlődés elérése 25 év alatt összességében nem jó, de ez csakis úgy fog kiderülni, ha már túl vagyunk rajta (és akkor is mindenkinek egyéni története lesz a dologgal kapcsolatban).

(#11) ddekany válasza BBorg (#10) üzenetére


ddekany
veterán

Ami egy érdekes mechanizmus, mert innentől van az amit az egyedek, vagy akár kisközösségben szeretnének, és aztán van ez a hatalmas zombi, ami a civilizáció, de akár csak egy országnyi ember, ami sokszor valami mást "akar", és hajt végre, és maga az emberi faj nem érdekli, mert "neki" csak az nyersanyag/eszköz. Hasonlóan, mint ha te is lecserélhetnéd a sejtjeidet/szerveidet valami sokkal hatékonyabbra, akkor megtennéd (méghozzá az ő közreműködésükkel, hiszen belőlük vagy), hiába sipítoznának a sejtjeid/szerveid, hogy de hát mi lesz velük. Persze a sejtek/szervek nem tudatosak... de még is mint ha az AI kapcsán ez lenne a törekvés (azaz, sajnos muszáj AGI-t fejleszteni, nincs mit tenni, nem tudnun megállni).

[ Szerkesztve ]

(#12) BBorg válasza ddekany (#11) üzenetére


BBorg
tag

Ja ezen már én is gondolkodtam. Többsejtű élő szervezethez hasonlítani a társadalmat... Tudom, hogy én amatőr vagyok, de ezek szerint nem csak én játszom ezzel a gondolattal. Érdekes elgondolkodni rajta, hogy az élő szervezetben mi a megfelelője egy olyan bürokratikus intézménynek, amit létrehoztak 8 fővel és 20 milliós éves költségvetéssel, hogy az néhány év alatt 1000 fős intézménnyé növekedjen, miközben a társadalom számára a haszna kérdéses/vitatható.

(#13) peppa válasza BBorg (#10) üzenetére


peppa
tag

Akkor máshogy teszem fel a kérdést. Mennyire szabadok döntéseikben azok az emberek, akik egy ilyen technológia kifejlesztéséről és széles körben törénő elérhetőségéről döntenek. Ezért is hoztam fel a Gollam analógiát, mert ő teljesen elveszítette a szabadságát, a félelemei és vágyai rabja lett.

Az MS nagyon olyan viselkedést mutat mintamikor Szmealgol rájött mit is talált.

[ Szerkesztve ]

(#14) hcl válasza peppa (#13) üzenetére


hcl
félisten
LOGOUT blog (1)

Azok már az AI előtt sem voltak tiszták. Manapság csak és kizárólag a pénz számít.

Mutogatni való hater díszpinty

(#15) ddekany válasza peppa (#13) üzenetére


ddekany
veterán

Mit értünk "szabad" alatt? Ami hatalmat ad (pl. pénz által), arra mindig vannak vállalkozók, mert valakiket ez motivál. Ők "szabadon" ezt választják. Illetve vannak akiket a hatalom nem igazán mozgat, hanem valami STEM probléma megoldása, valami giga projekt megépítése éltet. Ők "szabadon" azt választják. Hogy mi van azzal, hogy talán baj lesz ezekből? Szerintem, sok (a legtöbb?) embert nem érdekli mélyebben, mert úgy vannak vele, úgy is meghalnak, addig meg csinálja amihez kedve van, mint a gyerek aki játszik, aztán mindenki más fejre is állhat, neki 8.

(#16) peppa válasza ddekany (#15) üzenetére


peppa
tag

Mit értünk "szabad" alatt?
Ez egy igen jelentős kérdés, amire szerintem nincs egyszerű válasz. Amire eddig én jutottam arról 3 dolgot osztanék itt meg, egyre súlyosabb minőségben:

1. Röviden: ott jelenik meg számomra a szabad döntés, amit Weöres Sándor - A vágyak idomítása versében az ápolt tulajdonságoknak nevez.
2. 20 percben ez a video áll a legközelebb ahhoz, amit gondolok a szabadságról.
3. Egy szerző és egy könyv 100 évvel ezelőttről, ami igen rögös úton, mélyre és messzire vezetett engem: A szabadság fiolozófiája.

(#17) BBorg válasza peppa (#13) üzenetére


BBorg
tag

Csak a filmet láttam. Abból nem emlékszem, hogy mennyire domborodtak ki Gollam indítékai. De pl. egy AI-t fejlesztő részvénytársaság döntéshozói felelősséggel tartoznak a részvényesek felé, hogy ha valamiből értéket tudnak csinálni, akkor utánamennek. Ez számukra a logikus döntés. Magas prémiumokat osztani az alkalmazottaknak szintén logikus lehet. Vállalni akár egy ország törvényeivel szembeni lépéseket még mindig követheti az előbbi logikát. Gollam esetében nem emlékszem, hogy ilyen tiszta lett volna a helyzet, cselekedetei mögött nehezemre esett logikát találni.
Tehát, ha azt mondjuk, hogy nem szabadon dönt az az ép elméjű vállalat elnök, aki a megbízása szerint a részvényesek érdekeit tartja szem előtt, akár kockázatokat is vállalva, akkor igen, ezek az emberek tényleg nem szabadok döntéseikben.
De ugyanígy én sem lennék szabad, amikor választanom kellene 500 Ft-os és 50 Ft-os ugyanolyan minőségű párizsi között a boltban.
Belegondolva, Gollam esete is felfogható egy általánosításként, ami egy mindenkire jellemző tulajdonságnak ad arcot, végtagokat és nevet.

(#18) ddekany válasza BBorg (#17) üzenetére


ddekany
veterán

"Tehát, ha azt mondjuk, hogy nem szabadon dönt az az ép elméjű vállalat elnök"

Viszont szabadon felmondhat. Persze a társadalom egészét tekintve ez nem sokat számít, mert mindig lesz, akit nem érintenek az ilyen lelki problémák. Ezért minden, ami nagy gazdagságot/hatalmat ígér, és meg tudjuk csinálni, az meg is lesz valósítva. Ezzel persze megint csak azt ismételtem el, hogy egyén szintjén van kontrol, azaz "szabadság", de a belőlünk álló rendszer irányítása viszont nem megy.

(#19) BBorg válasza ddekany (#18) üzenetére


BBorg
tag

Emlékszem valami természetfilmre, amiben egy nőstény oroszlán egy árván maradt antilop borjút őrzött. Nem ette meg. Ha más oroszlánok közelítettek, akkor elzavarta őket. A dolog sajnos nem happy enddel végződött: a borjúnak még szopnia kellett volna. A borjú elpusztult, az oroszlán éhes maradt. :( Szelekció. Ilyen viselkedés is létezik, szimpatizálunk vele, de korlátozza a saját elterjedését. A gazdasági élet és a biológiai élet között pedig úgy hiszem vannak hasonlóságok, és gyanítom, hogy még az AI-re is hatással van/lesz az ilyen szelekciós rendező elv, ahogyan az emberekre is. És valószínűleg mindenki megpróbál lehetőségei és képességei szerint a lehető legjobb helyzetbe kerülni a folyamat során. Szerencsés esetben képességei engedik, hogy átlássa, hogy az ő közvetlen rövidtávú haszna szemben a közösség hosszabb távú érdekeivel, hosszabb távon számára is elfogadhatatlan kockázatot jelentenek (de ahogy meg tudom ítélni a dolgok állását, nem hinném, hogy ez a jellemző).

Copyright © 2000-2024 PROHARDVER Informatikai Kft.